BiletyDoFilharmonii.pl

Aktualności

OPOWIEŚĆ O ORLIKU PRZY ODESKIEJ 1

Czy wiecie, jaka jest średnica gniazda orlika? I z czego jest to gniazdo zbudowane? Albo jak odróżnić gniazdo orlika od gniazda krogulca?

Tego wszystkiego oraz wielu innych ciekawych rzeczy dowiedzieć się można na warsztatach przygotowanych przez pracowników Biebrzańskiego Parku Narodowego. Dzieci mogą same zbudować gniazdo, mogą przymierzać modele skrzydeł polskich drapieżników. Najmniejszy z nich -  sokół - ma rozpiętość skrzydeł sięgającą zaledwie metra. Taka sama jest rozpiętość ramion przedszkolaka. Nieco większy jest jastrząb. Orlik grubodzioby ma rozpiętość skrzydeł 1,70 metra! Zaś największy spośród orłów, którego możemy spotkać na biebrzańskich bagnach, orzeł bielik  posiada skrzydła o rozpiętości dochodzącej do 2 metrów i 30 centymetrów. Nawet dorosły człowiek, który przymierzy taki model skrzydeł poczuć się może niczym Ikar.

Ale to oczywiście nie koniec atrakcji, przygotowano bowiem lupy powiększające, przez które oglądać można budowę ptasich piór. Nudne? A trzymaliście kiedyś w ręku prawdziwe pióro orła i  żurawia. Wiecie czym się różnią?

 

Choć przedszkole ukończyłem dobrych kilkadziesiąt lat temu – na dzisiejszych warsztatach poczułem się jak młody odkrywca przyrody. Za co pracownikom Biebrzańskiego Parka Narodowego bardzo dziękuję.

PS. Średnica gniazda orlika wynosi 1,3 metra. Zbudowane jest z gałązek, zaś od gniazda krogulca różni się tym, że krogulec wyścieła swe gniazdo puchem, a orlik nie robi tego nigdy. Jeszcze jakieś pytania? Zapraszamy na warsztaty!!!

"Młody" Odkrywca Przyrody

 

Fotorelacja Michała Hellera/OiFP

 Czwartkowe (17 października) warsztaty w ramach Tygodnia Dziecka w Białymstoku to przedsmak tego, co dziać się będzie w przyszłym tygodniu. Od poniedziałku do czwartku pracownicy Biebrzańskiego Parku Narodowego w tak ciekawy sposób opowiadać będą o orliku grubodziobym. W sobotę zaś wszystkich miłośników przyrody zapraszamy na godzinę 10:00 na 42. specjalną edycję Wszechnicy Biebrzańskiej, która poświęcona będzie biologii i ochronie orlika grubodziobego. Podczas dyskusji i zajęć warsztatowych szukać będziemy odpowiedzi na pytanie: Dlaczego tak trudno chronić orliki grubodziobe? Zwierzę to będzie także bohaterem filmu " „Orlik grubodzioby – ptak jakich mało”, którego premiera odbędzie się dzisiaj (18 października) przy Odeskiej 1. W gościnnych progach Opery i Filharmonii Podlaskiej Biebrzański Park Narodowy świętuje 20. urodziny.

Źródło